Броеница. Из гънките на паметта

„Броеница. Из гънките на паметта“
Милена Цанева

Книгата е наниз от разнородни спомени на авторката – за рода и семейството ѝ, за детството и младостта ѝ, за исторически събития, пречупени от детските ѝ очи и разнообразни случки от всекидневието на времето, в което е живяла, за жизнения облик на интересни хора, които е познавала. Оживяват картини от някогашна София, чуват се гласовете на Дора Габе, Елисавета Багряна, Никола Фурнаджиев, Петър Динеков, Ангел Каралийчев, Тончо Жечев и други видни писатели и литературоведи.

ЧЕТИ

Чл.-кор. на БАН проф. д-р Милена Георгиева Цанева – родена през 1930 г. в София. Дъщеря на литературния критик акад. Георги Цанев и поетесата Пенка Цанева-Бленѝка. Литературен историк и критик в областта на българската литература след Освобождението. Автор на 14 книги и многобройни студии и статии. Дългогодишна преподавателка в СУ „Св. Климент Охридски“, като в периода 1980–1993 г. тя е ръководител на Катедра по българската литература. Две десетилетия работи в Института за литература – БАН. В периода 1976–1990 г. е зам. главен редактор на списание „Литературна мисъл“.

Книгата „Броеница. Из гънките на паметта“ е наниз от разнородни спомени на авторката – за рода и семейството ѝ, за детството и младостта ѝ, за исторически събития, пречупени от детските ѝ очи и разнообразни случки от всекидневието на времето, в което е живяла, за жизнения облик на интересни хора, които е познавала. Оживяват картини от някогашна София, чуват се гласовете на Дора Габе, Елисавета Багряна, Никола Фурнаджиев, Петър Динеков, Ангел Каралийчев, Тончо Жечев и други видни писатели и литературоведи. В хаотичната лента на спомените исторически-значимото и битово-всекидневното непринудено се преплитат, изграждайки облика на дадено време и многообразието на живота.

ВИЖ

Отзиви

Все още няма отзиви.

Напишете първия отзив за „Броеница. Из гънките на паметта“

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Go to Top